A VEMKH Balatonfüredi Járási Hivatala (továbbiakban: Járási Hivatal) népegészségügyi feladatkörében eljárva tájékoztatom, hogy Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzési adatai, valamint az EMMI Klímaváltozás és Környezeti Egészséghatás Elemző Osztály szakmai ajánlásait figyelembe véve az Országos Tisztifőorvosi Feladatokért Felelős Helyettes Államtitkár az ország egész területére vonatkozóan,
2017. június 22.-én (csütörtök) 00:00 órától 2016. június 26-án (hétfő) 24:00 óráig II. fokú hőségriasztást adott ki!
Hasznos Tanácsok Kánikula Idejére!
A meteorológiai előrejelzések szerint a következő időszakban sok-sok napsütésre számíthatunk. Csapadék nem, vagy alig várható, a légmozgás csak zivatarok idején erősödik meg. Több napon keresztül igazi kánikula várható.
Kánikula idején fokozott óvatossággal, nagyobb odafigyeléssel csökkenthető a szervezet megterhelése, megelőzhetők a rosszullétek. Különösen nagy odafigyelést igényelnek a csecsemők, a kisgyermekek, az idősek és a betegek. A következő tanácsok betartása hasznos lehet mindenki számára a forró napokban:
Az első és legfontosabb dolog, ami mindenkit érint: A FOLYADÉKPÓTLÁS! A legmegfelelőbb a hideg ásványvíz, lehetőleg 3-4 liter elfogyasztására törekedjünk, de egyszerre ne igyunk sokat! Az idős emberek, és a gyermekek fokozottan ki vannak téve a kiszáradás veszélyének, figyeljenek egymásra! Kerüljük a tűző napon való alkoholfogyasztást!
Az UV-sugárzás 11 és 15 óra között extrém magas, védekezés nélkül ne tartózkodjunk huzamos ideig a szabadban!
Forró nyári napokon az idősebbek ne a legmelegebb órákban tartózkodjanak a szabadban.
Sose hagyjunk gyermekeket, állatokat (például kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban!
Könnyű, világos színű, bő szabású, pamut alapanyagú ruhát hordjunk forró napokon!
Csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessünk! A babák különösen sok folyadékot igényelnek a szoptatáson kívül is, mindig kínáljuk őket tiszta vízzel, vagy pici sót is tartalmazó, citromos teával a szoptatás után! Sose hagyjunk gyermeket zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban, még árnyékban sem, mert pár perc alatt is 50-60°C-ra tud felmelegedni az autó belseje, és a benne lévők hősokkot kapnak.
A hőguta tünetei a vörös, forró és száraz bőr, a szapora pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, émelygés, zavartság vagy tudatvesztés. Ha valakinél a fentieket tapasztaljuk, hívjuk a mentőket. Addig is, vigyük árnyékba, permetezzünk rá hideg vizet.
A nagy kánikula a járművezetők szervezetét is nagyon megterheli, a reflexek tompulnak, a vezetők még inkább türelmetlenebbek, indulatosak. Ha hosszabb utat kell megtenni, érdemes két-három óránként, vagy szükség szerint pihenőt tervezni és tartani.
Napozás után testét zuhanyozással, vagy más módon hűtse le, felhevült testtel soha nem menjen a vízbe!
Szív és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek!
Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt (gumicsónak, gumimatrac), azon lehetőleg ne aludjon el!
Katasztrófavédelmi Kirendeltség
Ajka